Göz, Kontakt Lensler

Yumuşak Lensler Vs. Sert Lensler

yumuşak lensler sert lensler

Yumuşak Lensler Vs. Sert Lensler

Lens takan insanlar seçim yapmaya alışkındır. Lens seçerken sert lens mi yoksa yumuşak lens mi istediğinizi bilmeniz gerekir. Bu kararı vermek göründüğü kadar kolay değil, çünkü cevap sadece tercihe değil, aynı zamanda göz muayenesinin sonucuna ve lens mi yoksa gözlük mü daha iyi seçenek olacağına da bağlı.

Lenslerin en iyi seçenek olduğuna karar verdikten sonra, hasta yumuşak lens mi yoksa sert lens mi takmak isteyip istemediğini belirlemelidir.

Yumuşak Lensler

Yumuşak lensler son derece rahattır ve uygulaması kolaydır. Bu tür lensler yerinde kalır ve sert lenslere göre ayarlanması daha kolaydır. Yumuşak lensler, oksijenin lens ve korneaya akmasını sağlamak için suyla birleştirilen esnek bir plastikten yapılmıştır. Bu, rahatlığı artırır ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. Çoğu durumda, miyopiyi düzeltmek için yumuşak temaslar kullanılır; miyopi, hipermetrop veya ileri görüşlülük, astigmat veya bulanık görme ve yaşa bağlı yakın plan görme kaybı olarak da bilinir.

Yumuşak lensler tek kullanımlıktır ve çıkarılıp atılmadan önce birkaç gün takılabilen çeşitli yumuşak lensler vardır.

yumuşak lensler sert lensler

Sert Lensler

Sert lensler, mevcut ikinci lens seçeneğidir. Bu lensler 1970’lerden beri uzun bir yol kat etti. Günümüzde sert lensler, göz üzerindeki şeklini korurken daha fazla esneklik ve oksijenin lensten korneaya geçmesine izin veren sert gaz geçirgen lenslerdir. Sert gaz geçirgen temasların, genç yetişkinlerde ve yetişkin lens kullanıcılarında miyopluk gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Dahası, bu lensler son derece dayanıklıdır, bakımı, kullanımı ve aşınması kolaydır. Net bir görüş sunarlar ve çoğu astigmatı düzeltebilirler.

Sert lenslerin birkaç dezavantajı şunları içerir:

  • Çizilmelere karşı güvenlik açığı
  • Gözün merkezinden kolaylıkla yerinden çıkabilir
  • Onlara alışmak için onları sürekli olarak takmalısınız.

yumuşak lensler sert lensler

Karar Aşaması

Hangi lensin seçileceğine dair nihai kararı verirken, göz durumu, yaşam tarzı, bütçe ve kişisel tercih gibi göz önünde bulundurulması gereken birçok şey vardır. Bazı durumlarda, yumuşak lenslerle başlayıp ardından sert lenslere geçmeye karar verilebilir. Hangisi sizin durumunuz olursa olsun, burada Renkli Lens Market’de bulabilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız;

Gözleriniz İçin En İyi Yiyecekler

COVID-19’da Kontakt Lens Kullanma Kılavuzu

Göz Renklerinin Farklı Olması

Hypnose Yıllık Renkli Lensler

Göz Bozukluğu Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir