Uncategorized

Lensle Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Herkese merhaba arkadaslar .
Malum bir süredir lens kullanmaya başladım. Bu konuda çok fazla soru alıyorum ve bunları bir başlık altında toplamak istedim. Öncelikle Kontakt lens nedir? Lens nasıl kullanılır ? Sizlere biraz o konu hakkında açıklama yapayım. Kontakt Lens, gözünüzün yüzeyini kaplayan gözyaşı tabakası üzerine yerleştirilen ince, kavisli bir mercektir. Bu lensler renkli yada renksiz şeffaf olabilir.
Kontakt lensler en çok görme düzeltimi amacıyla takılsa da tamamen kozmetik ve değişiklik amacına yönelik lensler de vardır. Renkli kontakt lensler göz rengi tonunuzu belirginleştirebilir veya tamamen değiştirebilir. Ben hem renkli ķontakt lens kullanıyorum hemde numaralı görmemi saglayacak şeffaf renksiz lens kullanıyorum şuan. Görselde görmüş olduğunuz lens Arcobaleno Romantic serisine ait Green Hazel rengidir ben bu lenslerimi ve numaralı lenslerimi @renklilensmarketcom dan aldım.

Bu lens tamamen kozmetik amaçlı kullandığım sadece görsel çekimlerimde vs. Kullanmayı sevdiğim bir lens .Bunun sebebi; gözlerimin numaralı olmasıdır. Sağ -275 sol gözüm ise -175 numaradır. Bu nedenle günlük hayatımı devam ettirirken numaralı lenslerden yardım alıyorum, kozmetik güzellik açısından görsel ve videolarımda kullanmak için ise renkli numarasız lensleri kullanmayı tercih ediyorum. Dereceli yani numaralı kontakt lensler için mutlaka bir göz doktoruna görünmeli ve doktor yönlendirmesi ile reçeteli bir şekilde bu lenslere sahip olmalısınız. Aksi takdirde hiçbir optisyen size numaralı lensleri paranız karşılığında dahi olsa satmayı tercih etmez. Fakat renkli numarasız lensler için istediğiniz yerden istediğiniz zaman alışveriş yapabilirsiniz tabi ki bu konuda uzman ve güvenilir bir yer olmasına dikkat etmek koşulu ile olmalı bu yüzden size önerdiğim sayfaya güvenle bakıp alışveriş sağlayabilirsiniz. Her koşulda bu lensleri kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Özellikle ilk defa kullanıyorsanız bunlara dikkat etmekte fayda var ;
Lensinizi takıp çıkarmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın. Makyaj yapmaya başlamadan önce mutlaka lensini takmalısınız. Çünkü makyajını yaptıktan sonra lensinizi takarken herhangi bir hassasiyet olduğunda bütün makyajınız bozulabilir! Bu nedenle temiz ellerle önce lensinizi takmanızı tavsiye ediyorum.
Aynu Aykan lens denemesi

LENS TAKMAK SANILDIĞI KADAR ZOR DEĞİL!

Ellerinizi yıkadıktan sonra kurulayın. Elleriniz ıslak olduğunda; kontakt lens ya elinize yapışır ya da kayıp düşebilir. Lensi işaret parmağınızın ucuna yerleştirin.
Aynı elinizin orta parmağını kirpiklerinize olabildiğince yaklaştırın ve alt göz kapağını aşağı çekin. Üst göz kapağınızı yukarı kaldırmak için diğer elinizin parmaklarını kullanın.İşaret parmağınızla yavaşça lensi doğrudan gözünüze yerleştirin. Eğer bunu yapamıyorsanız; burnunuza doğru bakarak, lensi gözün beyaz kısmına yerleştirin. Üçüncü bir alternatif olarak da yukarı bakın ve altta görünen beyazlığa lensinizi yerleştirin.
İlk önce alt göz kapağını sonra da üst göz kapağını serbest bırakın sonra yavaşça gözünüzünü kırpın. Lensin ortalanmış olması gerekir.
Lensleri taktıktan sonra gözlerinizi ovuşturmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.
Lensinizi taktıktan sonra hem cilt hem göz makyajınızda toz ürünler yerine stick yada likit ürünler kullanmalısınız. Özellikle göz makyajınızda gözleriniz hassas bir konumda bulunduğu için göz kalemi kullanıyorsanız iç kısımlara değil dışa sürmelisiniz. Bu sayede lenslerinizi oldukça steril ve sağlıklı bir şekilde kullanmış olacak ve lenslerinize zarar verebilecek her türlü etkeni bertaraf etmiş bulunacaksınız.
Gelelim lensleri çıkarma işine 😊 Nasıl ki lenslerinizi cildinizde ve gözünüzde henüz makyaj yokken takıp lensiniz de oluşabilecek toz kir vs gibi şeyleri en aza indirgeyip steril olmasını sağlıyor ve sağlıklı bir şekilde kullanıyorsanız , işte lenslerinizi çıkartacağınız zamanda önce lensleri çıkarmalı sonra makyajınızı temizlemelisiniz.

ASLA LENSLERİNİZ İLE UYUMAYIN !

Bazı numaralı iyi marka lensler ile duş almak denize havuza girmek tehlikeli değil diye biliyorum fakat numarasız lensler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim siz siz olun asla numarasız kozmetik amaçlı kullandığınız lensler ile havuza ,denize ve hatta duşa dahi girmeyin . Zira musluk suyu ile lensin en ufak bir teması, gözde çok ağır, çok ciddi boyutu olan ve körlüğe kadar gidebilen sorunlara yol açabiliyor! Suyun içerisinde yaşayan bazı parazitler gözün içine girdiği zaman lensin üzerinde üreyip göze geçebiliyor ve gözden temizlenmesi son derece zor olduğundan tedavi imkanı çok kısıtlı. Lenslerinizin temizliğine mutlaka dikkat etmelisiniz. Doktorunuzun tavsiye ettiği lens solüsyonunu kullanın.Lenslerin temizliğinde kullanılan solüsyon, en az lens kullanımında dikkat edilmesi gereken kurallar kadar önem taşıyor. Solüsyon deyip geçmemek gerekiyor. Lens kullananların mutlaka iyi bir teknoloji ile üretilmiş ve enfeksiyon koruyuculuğu yüksek bir lens solüsyonu kullanması gerekiyor. Çünkü gece boyunca lensler solüsyonun içinde kalıyor ve enfeksiyondan korunmada solüsyonun kalitesi önem taşıyor. Lensinizi başka bir sıvıyla temizlemeyin.
Hasarlı ve yırtık lensleri takmayın, lens gözünüzdeyken gözlerinizi ovuşturmayın.
Süresi dolan lenslerinizi kullanmaya devam etmeyin.lensler kimileri için günlük, kimileri için 15 günlük ya da bir aylık şeklinde veriliyor. 15 gün denilen bir lensi 16’ncı gün, bir aylık denilen lensi 31’nci gün takmamak gerekiyor. Bazı kişiler ‘Lens kör eder’ düşüncesiyle, lens kullanımı konusunda huzursuzluk yaşıyorlar “Lens gözü kör etmiyor.  Temel kurallara dikkat edildiği zaman ömür boyu hiçbir sorun yaşamadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mühim olan lensinizi kullanırken hijyen koşullarına en üst düzeyde uyum sağlamanızdır.

Aynur Aykan ‘ın yazısı
@blogbymissy
Diğer yazılarımız için tıklayınız.

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir