Göz, Kontakt Lensler, Kozmetik Lensler

Kontakt Lenslerde Yeni misiniz? İşte En İyi 5 Tavsiyemiz!

Yeni Lens Kullanıcı Müşterilerimize 5 Tavsiye!

Kontakt Lenslerde Yeni misiniz? İşte En İyi 5 Tavsiyemiz!

Yeni lenslerinizi takmaya ve bakımına hızlı bir şekilde uyum sağlamanıza yardımcı olacak 5 tavsiyemiz. Bu tavsiyelerimiz ile kontakt lenslerin sunduğu birçok avantajdan yararlanabileceksiniz.

1. Kontakt Lensinizin Ters-Düz Olduğunu Nasıl Anlayacağınızı Öğrenin

Bu, birçok yeni başlayan kişinin lens takarken yaptığı yaygın bir hatadır. Doğru kullanım için lensi işaret parmağınızın ucuna yerleştirin ve şekline dikkatlice bakın. Merceğin kenarı, tıpkı bir çay fincanı gibi yukarı doğru bakmalıdır.

Bazı kontakt lenslerde küçük lazerle sayı veya harf işaretleri bulunur. Lensi parmak ucunuzda tuttuğunuzda sayılar / harfler doğru okunursa, doğru yönlendirilmişlerdir ve lens takılmaya hazırdır.

2. Kontakt Lens Solüsyonu İçin Asla Bir Yan Ürün Kullanmayın

5 Tavsiyemiz den bir diğeri ise; Göz doktorunuz, gözlerinize ve lenslerinize uyacak uygun kontakt lens solüsyonunu önerecektir. Bazı insanların hassasiyetleri vardır ve tüm lens solüsyonları aynı değildir.

Kontakt lens solüsyonunuz bitse bile lenslerinizi suyla durulayın ve asla onları nemlendirmek ya da temizlemek için tükürük kullanmayın.

Kontak lenslerinizi durulamak veya yeniden ıslatmak için önerilen kontakt lens solüsyonu dışında başka maddeler kullanmak, göze zararlı mikroplar sokabilir ve ciddi bir enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle, temas noktalarını duşta, yüzerken veya ıslanabilecekleri herhangi bir zamanda çıkarmanız en iyisidir.

3. Kontakt Lensleriniz Rahatsız Ederse Çıkarın!

Bazı yeni başlayan kullanıcılar lensleri kendilerini rahatsız veya sertlik hissetse de, sadece “onlara alışmaları” gerektiğini düşünüyor. Kontakt lenslerle iligili 5 tavsiyemiz sizin konfornuzu üst sınıfa çıkaracaktır. Kontakt lenslerin rahat olması gerekir, bu nedenle rahatsızlık yaşıyorsanız bir sorun olabilir.

Temiz parmaklarla lenslerinizi çıkarın ve göz doktorunuzun önerdiği şekilde solüsyon veya yeniden ıslatma damlalarıyla içte ve dışta durulayın. Lens ile gözünüz arasına toz veya kir sıkışarak tahrişe neden olabilir. Lensleri kontakt lens solüsyonuyla yıkamak, tahriş edici maddenin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Gözleriniz hala tahriş hissediyorsa, kontakt lensleri tekrar gözlerinize koymayın. Bunun yerine, artık kırmızı veya tahriş olmayana kadar bekleyin ve tekrar takmayı deneyin. Sorun devam ederse, göz doktorunuza başvurun.

4. Kontakt Lens Dostu Makyaj Yapın

Göz çevresine makyaj yapmak, kontakt lens kullansanız da kullanmasanız da tahriş ve enfeksiyon kaynağı olabilir. Göz makyajı ve kontakt lensler söz konusu olduğunda şunları öneriyoruz:

  • Hipoalerjenik makyajı seçin.
  • Gözlerinin etrafında krem ​​bazlı bir ürün kullanıyorsanız, yağ bazlı bir formül yerine su bazlı bir formül seçin.
  • Makyaj parçacıklarının gözünüze girmesini önlemek için uygulama sırasında gözünüzü kapalı tutun.
  • Göz kapaklarınızın iç kenarlarına göz kalemi veya far sürmeyin.
  • Bakterilerin büyümesini ve yayılmasını en aza indirmek için göz makyajını en az 3 ayda bir değiştirin.
  • Göz makyajını asla arkadaşlarınızla veya ailenizle paylaşmamanız 5 tavsiyemiz arasında.
  • Makyajınızı çıkarmadan önce kontakt lenslerinizi çıkarın.

5. Hijyen Kurallarına Bağlılık

Hijyen konusu üzerinde yeterince durmamız gerekir. Lens kullanımında 5 tavsiyemiz bunu da kapsamakta. Kontakt lenslerinizi kullanmadan önce daima ellerinizi iyice yıkayın ve kurulayın.

Ellerinizi yağlı veya yoğun kokulu el sabunlarıyla yıkamaktan kaçının çünkü bunlar lens yüzeyine yapışabilir ve gözü tahriş edebilir. Ek olarak, kontakt lenslerinizi kullanmadan önce nemlendiricilere veya losyonlara dokunursanız, lense yapışan ve görüşünüzü bulanıklaştıran bir miktar ürün kalıntısı riskiyle karşılaşırsınız.

Ellerinizi yıkadıktan sonra tüy bırakmayan bir havluyla kurulayın. Kontakt lensleri ıslak ellerle tutmak daha zordur ve yukarıda da belirtildiği gibi lensler musluk suyuyla temas etmemelidir.

Bonus İpucu: Göz Muayenesi Olun

5 tavsiyemiz yardımcı olsa da göz doktorunuzla yüz yüze muayenenin yerine geçmez. Göz doktorunuz, bir sonraki kontakt lens konsültasyonunuz için ne zaman döneceğiniz konusunda size tavsiyede bulunacaktır. Bu programa uymak, kontakt lens kullanma özgürlüğünden yararlanabilmenizi sağlamanın en iyi yoludur.

Diğer Blog Yazılarımız;

Kontakt Lenslerde Yeni misiniz? İşte En İyi 5 Tavsiyemiz!

Gözleriniz İçin En İyi Yiyecekler

COVID-19’da Kontakt Lens Kullanma Kılavuzu

Göz Renklerinin Farklı Olması

Hypnose Yıllık Renkli Lensler

Göz Bozukluğu Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Yumuşak Lensler vs Sert Lensler

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir