Kontakt Lensler

Kontakt Lens Nedir? Çeşitleri ve Tarihi?

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens kornea tabakası üzerine gözün yüzeyini kaplayan ince, kavisli plastik camdan üretilen medikal bir üründür. Lensin kendisi doğal olarak şeffaftır, ancak genellikle kullanıcıların kolay bir şekilde kullanması için ufak bir renk tonu verilir. Günümüzün kontakt lensleri sert veya yumuşaktır. Çoğu insan şimdi yumuşak formda olan lensleri kullanıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kişi kontakt lens kullanıyor, ancak bu insanlara bakarak anlamıyor olabilirsiniz. Kontakt lenslere aşina değilseniz, sizi bu gizli ancak çokça kullanılan küçük yardımcılarla tanıştıralım.

Kontakt Lensin Kısa Tarihi

Kontakt lensler göz bakımına modern bir katkı gibi görünse de, aslında Leonardo da Vinci ve Rene Descartes dışında hiçbiri tarafından başlatılan uzun ve gösterişli bir geçmişi var . Bununla birlikte, 19. yüzyılın sonlarına kadar, bir Alman cam üfleyici görülebilen ve makul şekilde tolere edilebilen bir lens üretmedi ve bir Alman göz doktoru, birkaç saat boyunca giyilebilecek ilk kontakt lensi buldu ve taktı zamanında.

Kontakt Lens Çeşitleri

Kontakt lensler görme düzeltmesi için hala en yaygın olarak kullanılırken, tamamen kozmetik ve yenilik amaçlı kontakt lensler de vardır. Renkli kontakt lensler gözlerinizin tonunu artırabilir veya tamamen değiştirebilir ve kostüm kontakt lensleri büyük ekranda gördüğünüz bazı özel efektlerin yaratılmasına yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, tüm kontakt lensler, ABD FDA tarafından düzenlenen tıbbi cihazlardır. Reçeteli kontakt lensler ve kozmetik kontakt lenslerin hepsi reçete gerektirir. Çünkü enfeksiyon ve iltihap gibi yaygın komplikasyonlar bile görme kaybına veya körlüğe yol açabilir. Komplikasyonları önlemeye yardımcı olmanın en iyi yolları şunlardır:

  • Kişileri düşünüyorsanız göz doktorunuzla konuşun
  • Kontakt lensleri yasal bir kaynaktan satın alın
  • Kontakt lenslerinizi iyi bakımlı ve temiz tutun
  • Kontakt lensleriniz ve lens ürünlerinizle ilgili tüm talimatları izleyin
  • Aşınma ve değiştirme programınıza sadık kalın
  • Aşınma ve değiştirme programları
  • Gözlerinizi ve vizyonunuzu en üst düzeyde performans ve sağlıkta tutmak için; her bir kontakt lens çifti belirli bir aşınma programı için üretilir ve reçete edilir; ve belirli bir süre sonra değiştirilmelidir.

Günlük tek kullanımlık kontakt lensler gün boyunca takılır, ardından yatmadan önce atılır ve sabahları taze bir çift ile değiştirilir. Diğer lenslerde farklı değiştirme zamanlamaları bulunur.

Yaşam tarzınız ve tercihleriniz ne olursa olsun, göz doktorunuz sizin için doğru kontakt lensleri veya göz bakımı çözümlerini bulmanıza yardımcı olabilir. Gözlerinizin ve vizyonunuzun sağlığı hakkında her zaman bir uzmana danışmayı unutmayın.

Daha ayrıntılı bir açıklama için lütfen bir göz sağlığı uzmanına, göz doktorunuza ya da optisyeninize danışın.

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir