Göz Lensi, Kontakt Lensler, Kozmetik Lensler

Kontakt Lens Bakım Rutinini Kolaylaştırın

Kontakt Lens Bakım Rutinini Kolaylaştırın

Kontak Lens Bakım Rutinini Kolaşlaştırın, Kontakt lensler gittiğiniz her yerde gözlük taşıma ihtiyacını azaltır. Ancak bazı insanlar için duyu özgürlüğü, ecza dolabını açtıkları ve kontakt lens bakım ürünleri çığıyla vuruldukları anda biter.

Sık sık yedek lens takıyorsanız, göz enfeksiyonunu önlemek için uygun bakım şarttır, ancak lens bakım ürünü seçeneklerinden ve bunların yarattığı karmaşadan bunalmış hissediyorsanız, yaşam tarzınıza daha uygun olabilecek alternatif lens değiştirme seçenekleri vardır.

Lens Bakımı Alışverişi

Yerel eczanenizdeki göz bakım reyonu muhtemelen baş döndürücü bir lens bakım ürünleri yelpazesi sunar. Çok renkli kutuların hepsi benzer görünebilir, ancak değiller. İşte bulacaklarınız:

 • Tuzlu çözeltiler
 • Günlük temizleyiciler
 • Çok amaçlı çözümler
 • Hidrojen peroksit çözeltisi
 • Protein giderici çözümler

Hangi ürünler sizin için daha uygun? Maalesef kolay bir cevap ve herkese uyan tek bir yaklaşım yok. Ayrıca, ürünlerinizi veya rutininizi asla bir arkadaşınızın tavsiyesine göre değiştirmemelisiniz. Ürün ihtiyaçlarınız kontakt lensinizin türüne ve malzemesine bağlıdır. Bu nedenle her zaman doktorunuzun özel, kişiselleştirilmiş talimatlarını izleyin.

Lens Bakımı

Basit Bir “Çözüm”

Günlük tek kullanımlık kontakt lensler (1 günlük lensler de denir) tek bir günlük kullanım için tasarlanmıştır. Gün boyunca onları takabilir, sonra uyumadan önce çöpe atabilirsiniz. Bu da artık kullanılmış lensleri yıkamak, ovalamak ve saklamak anlamına gelmez.

Günlük tek kullanımlık lenslerle, sadece ilaç dolabınızda daha fazla yer açmakla kalmayacak, proteinlerin ve diğer maddelerin zamanla lens yüzeyinde birikmesini de önleyeceksiniz. Lenslerinizi ne zaman değiştireceğinizle ilgili hatırlatıcıları ortadan kaldırabileceğiniz için takviminiz bile daha az kalabalık görünecek.

Günlük tek kullanımlık malzemelerle yönlendirme her zaman aynıdır. Ayrıca bir gece evden uzaktaysanız, yedek lens seti, solüsyon şişeleri ve diğer lens bakım malzemelerinden çok daha az yer kaplar.

Her Zamankinden Daha Fazla Seçenek

 

Günlük tek kullanımlık malzemeler ilk piyasaya sürüldüğünde, sınırlı malzemelerde mevcuttu ve yalnızca dar bir reçete yelpazesine uyabiliyordu. Neyse ki bu artık doğru değil. Bugün, astigmat ve presbiyopi dahil olmak üzere birçok görme problemini düzeltmek için günlük tek kullanımlık lensler üretilmektedir. Dahası bu lensler artık yüksek oksijen geçirgenliği sunan, berrak ve gözleri destekleyen bir malzeme olan silikon hidrojel kullanılarak üretilmektedir.

İster ilkbahar temizliği yapıyor olun, ister uzun bir kış geçirin, günlük tek kullanımlık silikon hidrojel kontakt lense geçme konusunda doktorunuzla konuşmayı düşünün 🙂

Kontakt Lens Bakım Rutininizi Kolaylaştırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Temiz Eller: İlk adım, lenslerinizi dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkamaktır. Ellerinizin sabun ve suyla temiz olduğundan emin olun ve sonra havluyla kurulayın.
 2. Lenslerinizi Çıkarma: Lenslerinizi çıkarmadan önce aynı tip lenslerinizi karıştırmamak için her iki göz için farklı bir kap kullanın.
 3. Lens Solüsyonu Kullanın: Lenslerinizi çıkarırken veya takarken özel lens solüsyonu kullanın. Lensleri solüsyon kabına yerleştirin ve en az 4-6 saat boyunca bekletin veya üretici tarafından önerilen süreyi takip edin.
 4. Lens Kutusu Temizliği: Lens kutusunu düzenli olarak temizleyin ve değiştirin. Kullandığınız her solüsyon değişiminde kutuyu iyice yıkayın ve kurulayın. Ayrıca, lens kutusu değişimini düzenli olarak yapın (genellikle 1-3 ay arasında).
 5. Lensleri Takma: Lenslerinizi takmadan önce ellerinizi tekrar yıkayın ve iyice kurulayın. Lensleri dikkatlice çıkarın ve gözünüze yerleştirin. Lensleri takarken aynada oturduğunuzdan emin olun ve lenslerin düzgünce yerleştirildiğinden emin olun.
 6. Lens Bakım Çizelgesi: Lenslerinizi kullanma ve bakım takibinizi tutan bir çizelge oluşturun. Bu, lenslerinizi ne zaman değiştirmeniz gerektiğini ve hangi solüsyonları kullanmanız gerektiğini unutmanızı engeller.
 7. Göz Doktoru Kontrolleri: Belirli bir süre boyunca düzenli göz doktoru kontrolleri yapılması önemlidir. Doktorunuzun önerdiği periyotlarda muayeneye gitmek, göz sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.
 8. Lenslerinizi Korumak: Lenslerinizi daima temiz ve hijyenik tutun. Lenslerinizi hiçbir zaman su veya tükürük gibi maddelerle yıkamayın. Ayrıca, lenslerinizi yatmadan önce mutlaka çıkarın.
 9. Lenslerinizi Değiştirin: Lenslerinizi belirtilen süre boyunca değiştirin. Günlük lensler için her gün, haftalık veya aylık lensler için ise belirtilen periyotta değişim yapın.
 10. Yedek Lens Taşıma: Lenslerinizin yedeğini yanınızda taşıyın. Beklenmedik durumlarda lenslerinizi değiştirmeniz gerekebilir.

Lens bakımınızı bu adımları takip ederek düzenli ve disiplinli bir şekilde yaparsanız, göz sağlığınızı korumak daha kolay olacaktır. Ayrıca, herhangi bir sorun yaşarsanız hemen bir göz doktoruna başvurmayı unutmayın.

Diğer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir