Göz, Kontakt Lensler, Kozmetik Lensler

Kış Aylarında Renkli Lensler İçin İpuçları

renkli lensler

Kış Sorunları – Kuru Gözler ve Renkli Lensler

Ufukta daha soğuk bir hava var. Soğuk havalarla birlikte gelen göz, cilt, saç derisi ve saç kuruluğu. Liste uzayıp gidiyor. Tüm bu sorunları sizin için çözemeyecek olsak da – çok istememize rağmen – size kuru göz semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olacak bazı tavsiyeler verebiliriz. Renkli lensler ile ilgili diğer tavsiyelerimize blog sayfalarımızdan ulaşabilir, lens fiyatları görebilir ve farklı lens renklerini bulabilirsiniz.

Bizim gibi, muhtemelen en az bir çift renkli lense aşık oldunuz ve her sabah görünüşünüzü değiştirmeyi seviyorsunuz. Numaralı lense ihtiyacınız olsun veya olmasın, renkli temaslar günlük rutininizin bir parçası olabilir.

Kışla birlikte gözlerinizde birdenbire kaşıntılı, kuru ve daha önce hiç yaşamadığınız bir rahatsızlık

Renklie Lens hissedersiniz. Hepimiz eski “güzellik acıdır” sözünü duymuşuzdur. Açık olalım! Renkli lens takmak asla sizi rahatsız etmemelidir. Yüksek kaliteli renkli lensler güvenlidir ve rahattır.

Genel olarak, renkli lens kullanıcıları lensin su içeriği ne kadar yüksekse, kendilerini o kadar rahat hissedeceklerdir. Buradaki anahtar kelime hidrasyondur (Sıvı Desteği).

Öyleyse, daha az rahatsızlık ve tahriş hissetmek için renkli kontakt lens takarken kuru gözlerle nasıl mücadele ederiz? Birkaç fikrimiz var:

  • Önerilenden daha uzun süre takmayın;

Her bir renkli lens çifti, ne kadar süre takılmaları gerektiğine dair bir tavsiye ile birlikte gelir. Kuru kış havasında, bu kurallara uymak daha da önemlidir.

Örneğin, renkli lens kutunuz bunları 8 saatten daha az takmayı öneriyorsa, buna göre bir plan yapın.

  • Gerekli olmadığında bunları takmaktan kaçının;

Örneğin, beş saatlik bir uçuşta renkli ve numaralı lenslerinizi takmanız gerekiyor mu? Bunun yerine gözlük takabilir misiniz? Kabin havası, diğer birçok ortama göre daha kuru olacaktır.

  • Çalışma alanınızı düşünerek hareket edin;

Çok kullanışlı ve gerekli merkezi ısıtma üniteleri sayesinde ofisiniz kışın özellikle kuruyabilir. Ve bu, renkli lenslerinize zarar verebilir.

  • Mini nemlendirici veya spritzer kullanın;

Yan not – bu aynı zamanda soğuk kış havasının en sinir bozucu yan etkilerinden biri olduğunu bildiğimiz cilt kurumasıyla mücadeleye de yardımcı olabilir! Nemlendiricinizi en fazla faydayı alacağınız yere yerleştirin.

  • Göz damlası kullanımı;

Gerektiğinde gözlerinizi yağlamaya yardımcı olması için yanınızda küçük bir şişe göz damlası bulundurduğunuzdan emin olun. Bu, renkli lenslerinizi taksanız da takmasanız da rahatlatıcı olabilir, çünkü dışarıda güçlü, soğuk rüzgarları etkiliyor ve iç mekanda merkezi ısıtma nedeniyle kuru gözler çabucak rahatsız olabilir.

Göz damlasına alışkın değilseniz, en iyi sonuçlar için koruyucu içermeyen saf bir solüsyon deneyin!

  • Ekran başında geçirdiğiniz süreyi kısaltın;

Renkli lens olsun veya olmasın, bilgisayar ekranınıza uzun süre bakmak kuruluğu ve rahatsızlığı artırır! Ancak, bu güzel renkli lensler kesinlikle kuru göz rahatsızlığınızı artırabilir.

Doğal olarak, hidrasyonun (sıvı desteği)  korunmasına yardımcı olmak için göz kırparız. Bilgisayar ekranına ne kadar uzun süre bakarsanız, göz kırpma hızınız o kadar azalır. Gözlerinizdeki nemi korumak için her 20 dakikada bir ekran başından kalkın!

  • Mavi ışığı engelleyen gözlüklerle lenslerinizi değiştirin;

Mavi ışığı engelleyen gözlükler, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları gibi elektronik cihazlar kullanılırken göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olur. Mavi ışığı bloke ederek uyku kalitesini de iyileştirir ve kronik baş ağrılarını önleyebilirler.

renkli lensEn iyi yanı, mavi ışığı engelleyen camların sıkıcı veya eski moda görünmek zorunda olmamasıdır. Mavi ışığı engelleyen gözlükleri çok çeşitli çerçevelerde, reçeteli ve lenssiz olarak sunulabilir.

Peki önce hangi ipucunu deneyeceksiniz?

Unutma – güzelliğin acı vermesi gerekmez ve renkli lensleriniz kaliteli olmalı!

Basit adımlarımızla güzel, güvenli ve konforlu bir kış mevsiminin tadını çıkarabilirsiniz! Kış mevsiminin bir sonucu olarak kurumuş cilt, saç, kafa derisi ve gözler geçmişte kalabilir.

İpuçları listemizle en önemli varlıklarınızı – ruhunuza açılan pencereleri – gözlerinizi korumaya başlayabilirsiniz!

Diğer Blog Yazılarımız;

Kış Aylarında Lensler İçin İpuçları

Kontakt Lens Bakım Rutininizi Basitleştirin

Kontakt Lenslerde Yeni misiniz? İşte En İyi 5 Tavsiyemiz!

Gözleriniz İçin En İyi Yiyecekler

COVID-19’da Kontakt Lens Kullanma Kılavuzu

Göz Renklerinin Farklı Olması

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir