Göz Lensi, Kontakt Lensler, Renkli Lens

Hidrojel Kontakt Lensler

Silikon hidrojel kontakt lensler

Hidrojel Kontakt Lensler

Hidrojel ve silikon hidrojer kontakt lensler. Öncelikle sizlere hidrojel lensleri anlatalım hidrojel lensler hidrojel adı verilen jel benzeri, su içeren plastiklerden yapılır. Bu lensler çok ince ve esnektir ve gözün yüzeyine çok uygundur.

1970’lerin başında tanıtılan hidrojel lensler, geliştirilmiş konfor ve kullanım kolaylığı sayesinde kontakt lensleri çok daha kullanılır ve popüler hale getirdi.

Kuru, hassas gözler söz konusu olduğunda, hidrojel materyali  – insan gözüyle benzersiz biyouyumluluğu sayesinde – çoğu zaman en uygun seçimdir .

Silikon hidrojel kontakt lensler

Silikon hidrojel kontakt lensler

Artıları

 • Mükemmel konfor ve dayanıklılık
 • İnsan gözü ile son derece biyouyumlu
 • Hassas gözler için uygundur

Eksileri

 • Daha düşük oksijen geçirgenliği
 • Uzun süreli kullanımlarda rahatsızlık verme
 • slikon hidrojel lenslerden daha az elastik

Silikon hidrojel kontakt lensler

Silikon hidrojel lensler, gelişmiş bir yumuşak lens türüdür. Normal hidrojel lenslerden daha gözeneklidirler ve korneaya daha da fazla oksijenin ulaşmasını sağlar. 2002 yılında piyasaya sürülen hidrojel ve silikon kombinasyonları, üreticinin düşük hacimli su ile bile oksijen geçirgenliğini artırmasını sağlar. Bu özellik, onları uzun süreli kullanım için mükemmel bir seçim haline getirir. Ancak bu lenslerin dezavantajı, daha düşük ıslanabilirlik seviyesi ve daha fazla tortu toplama eğilimidir.

Artıları

 • Yüksek oksijen geçirgenliği
 • Hipoksi ile ilgili semptomları azaltın
 • Uzun süreli kullanım rahatlığı

Eksileri

 • Hassas gözlerde hidrojel lenslere göre daha az rahatlık sağlar
 • Daha uzun süreli kullanım

Kontakt lensler için en iyi malzeme nedir?

Sonuç olarak sizlerinde görebildiği üzere “piyasayadaki en iyi kontakt lens malzemesi” diye bir şey yoktur. Kendi gözlerimiz için en iyi ve en uyumlusunu bulma meselesidir.

Her zaman olduğu gibi, ilk kural bunu gözlükçünüzle görüşmektir.Böylece Her kontakt lens tipi farklı özelliklere sahip olmakla kalmaz, her göz özel ihtiyaçlara göre farklıdır. Kaliteli kontakt lens seçerken en önemli hususlardan biri su içeriğidir. Su, lensleri nemlendirerek daha yumuşak ve daha rahat bir kullanım sağlar.

Kontakt lenslerdeki su içeriği

Su içeriği söz konusu olduğunda, kontakt lensler her biri farklı niteliklere sahip üç gruba ayrılabilmektedir. Kişilerinizin hangi gruba ait olduğunu biliyor musunuz?

 • Düşük su içeriği (%45’e kadar)  – genellikle sürekli kullanım için tasarlanmış silikon hidrojel kontakt lensler . Neredeyse %100 oksijen geçirgenliğine sahiptirler.
 • Orta su içeriği (%60’a kadar)  – çoğu kullanıcı için uygun hidrojel kontakt lensler .
 • Yüksek su içeriği (%90’a kadar)  – daha hassas gözler için hidrojel kontakt lensler .

Lenslerinizin oksijen geçirgenlik seviyesi doğrudan su içeriğine bağlıdır.

Hidrojel ve Silikon Hidrojel lensler
Hidrojel Kontakt Lensler 4

Su içeriği ne kadar yüksek olursa, oksijenin yüzeyin atmosferik oksijene bağlı olduğu korneaya ulaşması o kadar zor olur ve tam tersi şekilde çalışır: malzeme oksijene ne kadar fazla geçirgense, ona o kadar az su bağlanır.

Bu nedenle, lenslerimiz nemliyse daha rahat ve uygulaması kolay olacaktır. Bununla birlikte, suyun gün boyunca onlardan yavaş yavaş buharlaştığını unutmayın. Böylece Bu meydana gelirse, gözleriniz kuruyabilmektedir.

Rahatsızlık oluşur ve gözünüzde kaşıntı ve yanma hissi olabilmektedir. Bu nedenle birçok kontakt lens kullanıcısı gözleri için daha fazla suyun daha iyi olduğunu düşünüyor.

Aslında gözlerimizin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu tek şey nem değildir. Nefes almaları gerekiyor. Bu nedenle, doğru kişileri seçerken bir göz doktorunun yardımını kullanmak her zaman önemlidir. Islanabilirlik ve nefes alabilirlik eşit derecede önemlidir. Bu bir denge meselesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir