Göz

Gözleriniz İçin En İyi Yiyecekler

Gözleriniz İçin En İyi Yiyecekler-10

Gözleriniz İçin En İyi Yiyecekler

Besin değeri yüksek yiyecekler yemenin, bol su içmenin ve egzersiz yapmanın sağlığımızı iyileştirebileceğini hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla aynı faaliyetlerin göz sağlığını da desteklemesi şaşırtıcı değil. Araştırmalar, belirli vitaminleri ve besinleri düzenli olarak tüketmenin, görmeyi tehdit eden göz rahatsızlıklarını ve maküler dejenerasyon, katarakt ve glokom gibi hastalıkları gerçekten önleyebileceğini veya geciktirebileceğini göstermiştir. Gözleriniz için doğru beslenmenin bir çok yolu var.

İşte gözleriniz için ömür boyu sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilecek en iyi vitamin, mineral ve besinlerin bir listesi.

Göz Sağlığını Destekleyen Vitaminler ve Besinler

* Herhangi bir vitamin veya takviye almadan önce birinci basamak doktorunuzla konuşmak ve vücudunuz için doğru dozu tükettiğinizden emin olmak için her zaman en iyisi.

A vitamini

A vitamini eksikliği, kuru gözler ve gece körlüğü gibi bir dizi göz sağlığı sorununa neden olabilir. Aslında, A vitamini eksikliği dünya çapında körlüğün önde gelen nedenidir.

Retinadaki gözün fotoreseptörlerini (ışığı algılayan hücreler) desteklemek için gerekli olan A ve A1 vitaminleri havuç, yapraklı yeşillikler, yumurta sarısı, karaciğer ve balık gibi yiyeceklerde bulunabilir.

Et

Omega-3 yağlı asitler

Yağlı balıklar gibi Omega-3 açısından zengin yiyecekler yemek, göz sağlığını birkaç şekilde destekleyebilir. 2 farklı Omega-3 yağ asidi türü olan DHA ve EPA’nın retina fonksiyonunu ve görsel gelişimi iyileştirdiği gösterilmiştir.

Omega-3 takviyeleri ayrıca kuru göz semptomlarını hafifletebilir. Randomize kontrollü bir çalışma, Omega-3 takviyeleri tüketen kişilerin gözyaşı kalitesinde iyileşme yaşadıklarını ve bunun da azalmış gözyaşı buharlaşmasına ve artan göz konforuna neden olduğunu buldu.

Balık omega-3

Lutein ve Zeaxanthin

Lutein ve zeaksantin, lens ve retinada biriken ve zararlı UV ışınlarını ve mavi ışığı filtrelemeye yardımcı olan antioksidanlardır. Bir çalışma, diyetlerinde bu besin maddelerinin en yüksek seviyelerine sahip olan bireylerin, en az miktarda tüketenlere göre% 43 daha düşük makula dejenerasyonu geliştirme şansına sahip olduğunu gösterdi.

Ispanak, yumurta sarısı, tatlı mısır ve kırmızı üzüm, yüksek düzeyde lutein ve zeaksantin içeren gıdalardan bazılarıdır.

Lutein

C vitamini

Gözün aköz mizahında, gözün ön odasını dolduran ve kornea bütünlüğünü destekleyen sıvı yüksek miktarda C vitamini bulunabilir. Bu, bilim adamlarını bu vitaminin göz sağlığını korumadaki rolünü düşünmeye sevk etti.

Araştırmalar, düzenli olarak C vitamini almanın (diğer temel vitamin ve minerallerle birlikte) gözleriniz için katarakt gelişme riskini azaltabileceğini ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve görme keskinliği kaybının ilerlemesini yavaşlatabileceğini göstermektedir.

C vitamini göz sağlığını çeşitli şekillerde destekliyor gibi görünse de, bu takviyenin eksik olmayanlara fayda sağlayıp sağlamadığı hala belirsiz. C vitamini, dolmalık biber, domates, turunçgiller, brokoli ve lahana gibi çeşitli meyve ve sebzelerde bulunur.

Gözleriniz İçin En İyi Yiyecekler

E vitamini

E vitamini, yağ asitlerinin oksitlenmesini önlemeye yardımcı olan bir antioksidandır. Retinada yüksek konsantrasyonda yağ asidi bulunduğundan, optimal göz sağlığı için yeterli E vitamini alımı çok önemlidir.

E vitamini badem, keten tohumu yağı ve ayçiçeği tohumlarında bulunur.

Gözleriniz İçin En İyi Yiyecekler-6

Çinko

Sağlıklı gözler doğal olarak yüksek seviyede çinko içerir. Çinko eksikliği gece körlüğüne neden olabilir ve bu nedenle artan çinko alımı gece görüşünü iyileştirebilir. Çinko ayrıca temel bir antioksidan olan A Vitamini’nin emilmesine yardımcı olur.

Önce göz doktorunuza danışmadan yüksek dozlarda çinko (günlük 100 mg’ın üzerinde) almaktan kaçının. Daha yüksek çinko dozları, bağışıklık fonksiyonunun azalması gibi yan etkilerle ilişkilendirilmiştir. Daha fazla istiridye, et ve yer fıstığı tüketerek çinko alımınızı doğal olarak artırabilirsiniz.

Gözleriniz İçin En İyi Yiyecekler-7

Fitokimyasal Antioksidanlar

Fitokimyasal antioksidanlar, bitkiler tarafından üretilen ve birçok sağlık yararı içeren kimyasallardır. Bazı araştırmalar, bu bitki bazlı kimyasalların, oküler oksidatif stresi azaltarak yaşa bağlı göz hastalıklarını ve komplikasyonları önlediği kadar görme ve göz sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir. Gözlerdeki oksidatif stres, kuru göz sendromu da dahil olmak üzere birçok göz sorununa katkıda bulunur. Bu antioksidanlarla daha fazla ürün tüketmek, antioksidan ve pro-oksidan sistemi dengelemeye yardımcı olarak daha sağlıklı gözlerle sonuçlanabilir.

Gözleriniz İçin En İyi Yiyecekler

Kişiye Özel Göz Beslenmesi

Siz veya tanıdığınız birinin göz sağlığını iyileştirmenin veya korumanın yollarını arıyorsanız, size en yakın takviyelerin ve vitaminlerin sizin için en iyisi olduğu konusunda size yakın bir göz doktoruyla konuşun. Astoria’daki bir göz doktoru için bizi 347-514-9863 numaralı telefondan arayın.

Gözleriniz İçin En İyi Yiyecekler

Diğer Blog Yazılarımız;

COVID-19’da Kontakt Lens Kullanma Kılavuzu

Göz Renklerinin Farklı Olması

Hypnose Yıllık Renkli Lensler

Göz Bozukluğu Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Göz Problemi Oluşmadan Bu Yazıyı Okuyun!

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir