Göz, Kontakt Lensler

COVID-19’da Kontakt Lens Kullanma Kılavuzu

covid-19-surecinde-lens-kullanma-kilavuzu

COVID-19 Sürecinde Kontakt Lens Kullanma Kılavuz!

Görünüşe göre gözler sadece ruha açılan pencere değil. Aynı zamanda vücudunuzun geri kalanına açılan pencerelerdir ve COVID-19 çağında, kontakt lens kullanıcılarını dezavantajlı duruma getirebilir.

Kontakt Lens Journal‘a göre dünya çapında yaklaşık 140 milyon insan kontakt lens kullanmakta.Lens kullanımı farklı virüsler ve tabi ki COVID-19 riskini beraberinde getirmekte.

Bir pandemi sırasında iyi hijyen uygulamak isteyen herkesin kontakt lenslerle ilgili sorunların ve bu konuda ne yapılması gerektiğinin farkında olması gerekir.

Böylece sorular ortaya çıkıyor:

  • COVID-19 sırasında kontakt lenslerinizi takmak güvenli midir?
  • Onun yerine gözlüklerini mi takmalısın?
  • Hangisi daha güvenli?

Lens Takmak, COVID-19’u Olma Olasılığını Arttırıyor mu?

Hayır. Buna dair resmi hiçbir kanıt yok. Fakat lens takma eyleminiz bazı rahatsızlıklar ve Covid-19’u da beraberinde getirebilir. İyi bir el hijyeni uygulamadan lens kullanan kişiler bu virüse yakalanabilir.

İyi haber şu ki gözler virüs bulaşında ana riskler arasında değil. Bazı çalışmalar Covid-19’un göz yoluyla bulaşma riskinin düşük oluğunu belirtmekte.

Bunun yerine Gözlük Takmalı mısınız? Daha Güvenli mi?

Lenslere dokunmadan çıkarması daha kolay olan gözlük takmak kendinizi korumanın bariz bir yolu gibi görünebilir. Ancak göre ABD Hastalık Kontrol Merkezine sıradan gözlükler,  koruyucu gözlük olarak kabul edilmemelidir.

Gözlükler neden göz koruması olarak kullanılamıyor?

Başlangıç ​​olarak, gözlüğü olan birçok kişi her zaman gözlük takmaz. Bir gezintiye çıkmak veya okumak için onları alabilirler.

Ayrıca yandan toz girmesi sorunu da var. Gözlükler rahat, güzel görünmek ve görmeyi düzeltmek için tasarlanmıştır. Özellikle en savunmasız taraflardan korunmak için tasarlanmamıştır.

Bir de hijyen sorunu var. Gözlüğün üzerine konan enfekte bir kişinin parçacıkları varsa, bunlar potansiyel olarak gözlükler tarafından tutulacaktır. Ancak daha sonra gözlük sahibi onları çıkarmak için onlara dokunmak zorunda kalacak ve bu da potansiyel olarak virüsün bulaşmasına yol açacaktır.

Bu nedenle, ekstra bir önlem olarak gözlük takıyorsanız, gözlüklerinizi her gün, günde birkaç kez dezenfekte ettiğinizden ve temizlediğinizden emin olun.

Peki COVID-19 Sırasında Kontakt Lens Kullanmalı mıyım? Güvenli mi?

Kontakt Lens Dergisi çalışmasında

“Kontakt lens kullanıcılarının korona virüs yayılımını önlemek için lens kullanımını bırakması gerektiren hiçbir kanıt bulunamadı”.

Yani, evet korona virüs döneminde lens kullanımınıza devam edebilirsiniz. Ancak iyi muhafaza etmeli ve el hijyeninize özen göstermelisiniz.

Sonuç olarak rutin bir temizlik yaparsanız lens kullanımıza devam edebilirsiniz.

Lens Hijyeni Üzerine Bir Hatırlatma

Kontakt lensler gözlerinizi korumayacak olsa da, COVID-19 salgını boyunca uygun önlemleri aldığınız sürece lensleri takmaya devam edebileceğinizi unutmayın. En bariz olanı, uygun kontakt lens hijyeni uygulamaktır.

Kontakt lens kullanıcılarının çoğunun bunu zaten bildiğini biliyoruz, ancak yine de bir hatırlatma;

  • Her şeyden önce herhangi bir şeye dokunmadan önce ellerinizi sabunla dezenfekte edin. Kullanılmamış bir havlu veya kağıt havluyla tamamen kurutulduğundan emin olun. Kullanılmış bir havluyla kurulayarak, bilmeden el yıkamanızı tehlikeye atabilirsiniz.
  • Kontakt lensleri suda saklamayın. Kontakt lensleriniz suyla temas ederse, hemen çıkarın ve temizleyin / dezenfekte edin. Bu, suyla temas sonucunda ortaya çıkabilecek herhangi bir enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olacaktır.
  • Su veya tükürük ile temizlemeyin. Kontakt lensleri suda saklamak belirtilen nedenlerden ötürü yanlıştır. Ancak kontakt lenslerinizi tükürük ile hızlıca silme alışkanlığınız varsa, daha kötü olmasa da benzer sorunlar olabileceğini unutmayın. Doğru temizlik ürünlerini kullanmadığınız sürece bir kontakt lens gerçekten temiz değildir.
  • Kontakt lens solüsyonunuzu “su ile doldurmaktan” kaçının. Kontakt lenslerinizin mümkün olan en iyi durumda olduğundan emin olmak için temiz, taze solüsyon kullanın.
Diğer Blog Yazılarımız;

Göz Renklerinin Farklı Olması

Hypnose Yıllık Renkli Lensler

Göz Bozukluğu Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Göz Problemi Oluşmadan Bu Yazıyı Okuyun!

Hangi Renk Lense Nasıl Göz Makyajı Yapılır?

Bloğa geri dön

Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir